Grip Aşınızı Oldunuz Mu?

“Olmalı mı, olmamalı mı?”

Her yıl bu zamanlar anlamsız ve gereksiz bir tartışma başlar. Sansasyonal açıklamalarla gündem yaratma peşindeki meslektaşlarımızdan tutun sağlık ile uzaktan yakından ilgilisi olmayan bir dönemin başbakanı dahil olmak üzere pek çok kişi grip aşısı ile ilgili akıllara ziyan açıklamalarda bulunur.

Aslında grip aşısı olmak kişinin kendi sağlığını korumanın çok ötesinde bir toplumsal sorumluluktur.

Bir toplumda ne kadar çok insan bir hastalığa karşı aşılanarak bağışıklık kazanırsa o toplumda hastalığın yayılma hızı o oranda yavaşlar.

Buna sürü bağışıklığı (herd immunity) adı verilmektedir.

Sağlıklı bir insanın grip geçirmesinin maliyeti birkaç günlük iş gücü kaybı, burun silmekte kullanılan üç-beş rulo tuvalet kağıdı, bir avuç grip ilacı ve birkaç bardak portakal suyu kadar olabilir…

Ama özellikle yaşlılarda, kronik hastalığı olan bireylerde, hamilelerde ve diğer risk gruplarında grip ölümcül seyredebilmektedir.

Siz aşı olduğunuzda sadece kendinizi korumakla kalmaz, salgının yayılma hızını keserek saydığım risk gruplarının hastalığa yakalanma (ve dolayısıyla ölüm) riskini azaltırsınız.

Aşı korkunuzu, anlamsız tartışmaları, bilimsel destekten yoksun savları bir yana koyun ve hem kendinizi hem de tüm toplumu korumak için kollarınızı sıvayın lütfen…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir