İlk Mammogramınızda Sizi Neler Bekliyor?

Ekim Meme Kanseri Farkındalık ayı!

İlk mammogramınızı çektirmek oldukça stresli bir deneyim olabilir. Sonuçta yaşamdaki pek çok ilk gibi bu da bir ilk ve sizi nelerin beklediğini bilmiyorsunuz!

Ama içiniz rahat olabilir çünkü ikinci, hatta üçüncü mammogramını çektiren kadınların pek çoğu bile benzer endişeler taşır.

Mammogram çekimi çok önemli bir kanser tarama yöntemidir.

Bu işleme nasıl hazırlanmanız gerektiğini ve çekim sırasında sizi nelerin beklediğini öğrenmek çok yararlı olacaktır.

Önceden bilgilenerek ilk mammgramınızı sinirleriniz mümkün olduğunca az bozularak atlatabilirsiniz!

İşte bilmeniz gerekenler…

Mammografi hayat kurtarır

Mammografi çekiminizi ertelemeyin. Çoğu kadın için, mammogram çektirmek meme kanserini mümkün olduğunca erken tespit etmenin en iyi yoludur.

Bunun nedeni mammografi cihazının düşük doz x-ışını kullanarak meme dokusunun görüntülenebilmesini sağlamasıdır. Mammografi elle hissedilemeyecek büyüklükteki yumruları tespit edebilir.

Güncel kılavuzlar meme kanseri için riskli grupta olmayan kadınların 50 ile 74 yaşları arasında iki senede bir mammografi çektirmelerini, 40 ile 49 yaş arasındaki kadınların ise ne zaman mammogram çektirmeleri gerektiği konusunda doktorlarına danışmalarını önermektedir.

Meme kanseri riski toplum genelinden yüksek olan kadınların doktorları ile görüşerek mammografi çektirmeye hangi yaşta başlamaları gerektiğini öğrenmesi doğru olacaktır.

Mammografi için hazırlanmak

Aşağıdaki ipuçları daha rahat bir mammografi tecrübesi için işinize yarayabilir.

  • Eğer menopoza girmediyseniz, mammografi randevunuzu regl döneminizden sonraki hafta için alınız. Bu dönemde memeleriniz daha az hassas ve çekim sırasında yaşayacağanız rahatsızlık hissi de daha az olacaktır.
  • Mammografi randevunuzu sabah erken saatler için alın. Mammografi çekimi sırasında göğüs bölgesi ve civarında deodorant, pudra, losyon, krem gibi kozmetikleri kullanmamış olmanız önemlidir. Bu maddeler filmde bir meme problemi gibi görüntülenebilir.
  • İki parçalı bir elbise giyerseniz mammogram çekimi sırasında sadece üst kısmı çıkarmanız yeterli olur. Mammogramınızı çeken kişi size bu sırada giymeniz için bir önlük temin edecektir.
  • Mammogramı isteyen doktorun isim, adres ve telefon numarasını yanınızda bulundurunuz. Çekilen mammogramın raporu doktorunuza gönderilecektir.

Mammogram çekimi yaklaşık 30 dakika sürer

Mammografi işleminin tümü yaklaşık 30 dakika sürer. Her bir meme, film çekimi sırasında yalnızca 20-30 saniye sıkıştırılacaktır.

Bu sıkıştırma durumu epey rahatsızlık verebilir ancak çok da önemlidir. Sıkıştırmak meme dokusunun yayılmasını ve düzleşmesini temin eder. Bu da meme görüntülerinin en az radyasyon kullanarak mümkün olabildiğince net alınmasını sağlar.

Pek çok sıradışı bulgu kanser değildir

Radyoloğunuz çekilen filmleri inceledikten sonra doktorunuza bir rapor gönderecektir.

Dikkat! Pek çok kadının ilk mammografisinde şüpheli bulgulara rastlanabilir. Bunun nedeni sıklıkla doktorunuzun elinde bu bulguları karşılaştıracak edecek eski filmlerinizin olmamasıdır. Bu sebeple eski mammogramlarınızı saklamak ve daha sonraki mammografi çekimleri sırasında bu filmleri yanınızda bulundurmak çok önemlidir.

Şüpheli bulguların çoğunlukla kanser anlamına gelmediğini unutmamalıdır. Bu şüpheli bulgular basit kistler, normalden daha sıkı meme dokusu veya görüntüleme ile ilgili teknik sorunlar olabilir. Eğer mammogramınızda şüpheli bulgulara rastlanırsa mammografiyi tekrarlamak gerekebilir. Bazı durumlarda doktorunuz ek olarak bir meme ultrasonografisi çekilmesini isteyebilir.

Mammogram sonuçlarınız ne olursa olsun hatırlanması gereken nokta düzenli mammografi çektirmenin uzun ve sağlıklı bir yaşam yolunda atılmış çok önemli bir adım olduğudur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir