Kış Aylarında Cilt Bakımı

Aşağıdaki basit kış cilt bakımı tavsiyelerine uyarak kuruyan derinizi, çatlayan dudaklarınızı koruyabilir, ve cildinizi rahat ve mutlu tutabilirsiniz.

Yaz eğlenceleri yerini soğuk ve rüzgarlı kış günlerine bıraktığında cildimiz kurumaya başlar – çatlayan dudaklar, kaşınan dirsekler ve T-bölgesi (burnunuzun yanları ve kaşlar ve hemen üstünü kapsayan bölge) bunun belirtilerindendir.

Kış Cilt Bakımı Önerisi 1: Duş/Banyo Sürenizi Kısaltın

Uzun, buharlı banyolar yorgun kaslarınızı rahatlatabilir ama aynı zamanda cildinizi de kurutabilir. Evet yanlış duymadınız, kış aylarında gereğinden sık ve uzun süreli olarak sıcak su ile temas cildinizin neminiz arttıracağına azaltır. Sıcak su, ılık ve soğuk suya oranla cildin koruyucu doğal yağ tabakasına daha fazla zarar verir.

Peki çözüm nedir? Duş ve banyolarınızı daha kısa tutun. Sıcak su yerine ılık suyu tercih edin. Banyodan çıktığınızda kurulanmak için havluyu sürterek değil vücudunuza dokundurup çekerek kullanın.

Kış Cilt Bakımı Önerisi 2: Nemlendiricili/Hafif Sabunlar Kullanın

Favori antibakteriyal ve deodorantlı sabununuz cildinizin koruyucu yağ tabakasını soyarak yarardan fazla zarar verebilir. Bu nedenle cilt profesyonelleri kremli/nemlendiricili/hafif sabunları kullanmanızı önermektedirler. Bu sabunların parfümsüz veya çok az parfümlü olanları tercih edilmelidir.

Çamaşır deterjanınızın da hassas ciltler için olan türden olması yararlı olacaktır. Kir ve yağları sökmek için oldukça güçlü formüle edilen deterjanların, yıkama sonrası kumaşlar üzerinde kalan kalıntıları hassas, çatlamış, kuru ciltleri irrite edebilir.

Kış Cilt Bakımı Önerisi 3: Nemlendirin

Kuruyan ve çatlayan cildinizi rahatlatmanın harika bir yolu da onu bolca nemlendirmektir. Cildinizi nemlendirmek, sağlıklı pırıltısını tüm kış mevsimi boyu sürdürmek için alışveriş merkezindeki kozmetik reyonlarında satılan pahallı nemlendiricilere bir servet ödemeniz de gerekmez.

Vazelin, mineral yağları, hatta saç kremi bile banyodan çıkarken hafif nemli cilde uygulandığında suyun cilde hapsedilmesine yetecektir. Eğer cildiniz yağlı ise sahipseniz ve cildinizi daha fazla yağlandırmadan sadece nemlendirmek istiyorsanız “komodojenik olmayan (noncomodogenic)” ürünlere yönelebilirsiniz. Bu ürünler cildinizdeki gözenekleri tıkamaz. Kış aylarında da bol bol sağlıklı sıvılar tüketmeyi ihmal etmeyin. En yararlı nemlendirme içten dışa olandır!

Kış Cilt Bakımı Önerisi 4: Traş

Traş cildi tahriş edebilir, özellikle de traş edilen cilt zaten kuruysa! Daha rahat bir traş deneyimi için:
Traş jeli veya köpüğü gibi kayganlaştırıcı ürünleri kullanın!
Traş bıçağınızı sık sık değiştirin ve keskin olduğundan emin olun.
Kılların çıkış doğrultusunda traş olun.
Kış Cilt Bakımı Önerisi 5: Güneş Kremi Kullanın

Güneş ışınlarının %80 kadarı hafif bulutları, sisi ve karı aşıp yeryüzüne ve cildimize ulaşmaktadır. Uzun vadede güneş ışınlarına maruz kalmak benlerin, kırışıklıkların ve cilt kanseri gelişimine neden olabilir.

Cildinizi koruyun! Bulutlu ve puslu günlerde bile güneş kremi kullanın. Kış aylarında, koruma faktörü asgari 15 (SPF 15), UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma sağlayan bir güneş kremi tercih edin. Güneş kremini sık sık uygulamayı ihmal etmeyin.

Kış Cilt Bakımı Önerisi 6: Çatlayan Dudaklarınızı Rahatlatın

Dudaklarımızda yağ bezi bulunmaz, bu sebeple dudaklar cildin geri kalanına oranla daha fazla kurur ve çatlar.

Amerikan Dermatoloji Akademisi dudakları korumak için şunları önermektedir:

  • Yalamayın. Dudaklarınızı yalayarak başlattığınız ıslanma-kuruma döngüsü dudaklarınızın daha fazla kuruyup çatlamasına neden olur.
  • Örtün. Soğuk ve rüzgarlı günlerde dudaklarınızı bir atkı veya fular ile kapatın.
  • Nemini arttırın. Yaşam alanlarınızdaki nem seviyesini bir hava nemlendirici ile arttırın.
  • Dudak kremi kullanın. Güneşe maruz kalmak çatlayan dudakları daha da kötü duruma getirebilir. 15 faktör ve üzeri bir dudak koruyucu krem kullanın.

Bu tavsiyeler tüm kış boyunca cildinizin nemli, sağlıklı ve mutlu kalmasına yardım edecektir. Eğer cilt kurumanız daha ciddi ve bu basit önlemlere yanıt vermeyen nitelikteyse mutlaka dermatoloji uzmanınızla görüşün.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir