Menopoz ve Bitkisel Takviyeler

Menopozun belirtilerini azalttığı iddia edilen takviyelere bir göz atalım.

Kara Yılan Otu (Black Cohosh)

Kara yılan otu üzerinde en çok araştırma yapılmış menopoz takviyelerinden biridir. Kuzey Amerika kökenli kara yılan otu bitkisinin kökünden elde edilir. Menopoz belirtilerine, özellikle de ateş basmasına karşı etkili olabileceğini gösteren birkaç araştırma var. Eğer karaciğer probleminiz varsa kara yılan otu kullanmamanız gerektiğini belirtmekte yarar var.

Keten Tohumu (Flaxseed)

Keten tohumu ve keten tohumu yağı menopoz belirtileri hafif şiddette olan kadınlara yardımcı olabiliyor. Lignan isimli hormonları dengelediği düşülen maddeler açısından oldukça zengin bir besin maddesi. Menopozda görülen gece terlemelerine iyi geldiği öne sürülmekte.

Kalsiyum

Menopoz sonrası, hormon seviyelerindeki azalma ile gelişen kemik kaybı önemli bir sağlık problemine dönüşebilir. Yeterli kalsiyum almak bu yüzden çok önemli. 51 yaşın altında günde 1000 miligram, 51 yaşın üstünde ise günde 1200 miligram kalsiyum tüketilmesi öneriliyor. Kalsiyumu besinlerle almak en iyi seçenek. Beslenme ile yeterince kalsiyum alamıyorsanız takviye kalsiyumu bir kerede değil yemeklerle birlikte birkaç ufak (500 miligrama kadar) doz olarak halinde almak emilimini arttıracaktır.

Kızılyonca (Red Clover)

Batıda pek çok kadın içerdiği bitkisel östrojenlerin menopoz belirtilerini hafifleteceği inancı ile kızılyonca takviyeleri kullanıyor. Ancak şu ana kadar yapılan araştırmalar kızılyoncanın bu konuda etkili olabileceğini destekler nitelikte sonuçlar vermemiş. Bir süre önce kızılyoncanın rahim kanseri riskini arttırabileceğine dair endişeler dile getirildi. Bir araştırma bu takviyeyi üç ay kullanan kadınlarda rahim kanseri riskinin artmadığını göstermiş. Üç aydan fazla kullanılırsa ne olur bilemiyoruz. Doktor kontrolünde kullanmakta yarar var.

D Vitamini

Kemik sağlığı için kalsiyum kadar önemli bir unsur da D vitamini. D vitamini olmadan vücudumuz kalsiyumdan yararlanamıyor. Yetişkinlerin ortalama günlük D vitamini gereksinimi 600 IU. 71 yaş ve üzerinde ise günde 800 IU D vitamini alınması tavsiye ediliyor. D vitamini besinler ve takviyelerle alınabileceği gibi güneş yardımıyla cildimizde de sentezlenebiliyor. Güneşe maruz kalmanın cilt kanseri riskini arttırdığını düşünürsek D vitaminini besinlerle, beslenme yetersiz kaldığında takviyeler ile almak daha mantıklı.

Yabani Tatlı Patates (Wild Yam)

Batıda yabani tatlı patatesten yapılan krem ve takviyeler menopozda hormon tedavisine alternatif olarak yaygın kullanılıyor. Yabani tatlı patatesin yapısındaki bazı bileşikler yapıca östrojen ve progesterona benzer özellikteler. Tabi bu benzerlik insanlar tarafından tüketildiğinde faydalı olacağı anlamına gelmiyor. Nitekim şu ana kadar yapılan araştırmalar yabani tatlı patates ürünlerinin menopoz belirtilerini hafiflettiğine dair sonuç üretmemiş.

Ginseng

Az sayıda bilimsel çalışma bazı ginseng türlerinin menopoz sırasında yaşam kalitesini olumlu yönde etkilediğini düşündüren sonuçlar vermiş. Ancak şimdilik ne Kore ne de Amerikan ginsenginin menopozun ateş basması gibi belirtilerini hafiflettiğini gösteren bir kanıt yok.

Sarı Kantaron (St. John’s Wort)

Sarı kantaronun hafif depresyonların tedavisindeki etkinliği artık batı tıbbınca da kabul ediliyor. Menopozda ise kara yılan otu ile birlikte kullanıldığında ruh haline olumlu bir etkisi olabileceği ve duygusal dalgalanmaları yatıştırabileceğine dair ipuçları mevcut.

DHEA

Vücudumuzda 30 yaşından sonra DHEA hormonu seviyesi azalmaya başlar. Kimi küçük araştırmaların sonuçları, DHEA takviyelerinin menopozun libido kaybı ve ateş basması gibi belirtilerini hafifletebileceğini göstermiş. DHEA takviyelerinin işe yaramadığını gösteren araştırmalar da var. Uzun dönem veya yüksek dozda DHEA kullanımının meme kanseri riskini arttırabileceğine dair endişeler var. Doktor kontrolünde kullanmakta yarar var.

Dong Quai

Çin tıbbında binlerce yıldır “kadın sağlığı” için kullanılan bir bitki. Yakın tarihte yapılan araştırmalar dong quai bitkisinin kadın sağlığı üzerine herhangi olumlu bir etkisi olduğunu göstermemiş. Yukarıda bahsettiğim diğer bazı bitkiseller gibi dong quai bitkisinin de uzun süreli kullanımda kanser riskini arttırabileceği düşünülüyor. Doktor kontrolünde kullanmakta yarar var.

Soya

“Neden batıda yaşıyan kadınların ateş basma sıklığı Asya ülkelerinde yaşayan kadınlara göre sekiz kat daha fazla?” sorusunun cevabı soyada gizli olabilir. Araştırmalara göre soya ateş basması şikayetini gidermekte orta derecede etkili. Soya ve soya ürünleri (soya fıstığı, tofu gibi) fitoöstrojen adı verilen ve yapısal olarak östrojene benzeyen bileşikler içeriyor. Soyalı besinler ve soya takviyeleri hafif ateş basmalarını gidermekte etkili olabiliyor.

Akıllı Olun!

  • Kullandığınız takviyeleri doktorunuza veya eczacınıza danışın!
  • Bütün bitkisel takviyeler yan etkilere neden olabilir!
  • Bitkisel takviyeler kullandığınız ilaçlar ile etkileşim göstererek aldığınız ilacı etkisiz hale getirebilir, etkisini arttırabilir ya da etkileşim beklenmedik yeni sorunlar ortaya çıkmasına neden olabilir!
  • Kimi bitkisel takviyeler ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir