Çok İlaç Kullanmak Öldürüyor!

Evet farkındayım, başlık sansasyonel oldu ve genel olarak sansasyonel başlıkları sevmem. Ancak farkındalık yaratmanın ilk aşaması dikkat çekmek sanırım. Şimdi ilginizi bu ucuz numarayla buraya yöneltmeyi başardığıma göre zaman kaybetmeden konuya girsem iyi olacak.

Eminim ailenizde veya yakın çevrenizde süreğen sağlık sorunları için günde toplamda beş veya daha çok ilaç kullanan pek çok tanıdığınız vardır. Bilim alemi bu ilaçları avuç avuç yutma durumuna “polipharmacy (çoklu ilaç kullanımı?)” adını veriyor.

Yakın geçmişte yapılan bilimsel çalışmalar çok sayıda ilaç kullanmanın “ilaca bağlı problem” riskini arttırdığını kanıtladı. Ne yazık ki sözkonusu ilaca bağlı problemlerin azımsanamayacak kadar bir bölümü ölümle sonuçlanan türden. Çalışmalar sürekli kullanılan ilaç sayısı ile problem yaşama ihtimali arasında neredeyse doğrusal ilişki olduğunu gösteriyor.

Yani ne kadar çok gereksiz ilaç o kadar çok problem!

İlaca bağlı problem riskini azaltmak bu problemlere bağlı yaşam kayıplarını da önlemek anlamına geliyor. Bu noktada hem doktorlarımıza hem hastalarımıza basit ama önemli bir görev düşüyor!

Düzenli aralıklarla yapılacak ilaç gözden geçirme buluşmaları!

Bu buluşmalarda kullanılmakta olan tüm reçeteli ve reçetesiz ilaçlar gözden geçirilerek her bir ilaç için şu temel soruların sorulması gerek.

  • Bu ilaçtan bir fayda bekliyor muyuz?
  • Beklemiyorsak neden bırakmıyoruz?
  • Rahatsızlıkların bir kısmı ilaç dışı yöntemlerle tedavi edilebilecek türde mi?
  • İlaçlara bağlı yan etkiler gelişmiş mi?
  • İlaçlar arasında ciddi bir etkileşim olabilir mi?
  • İlaçları doğru dozda, doğru şekilde kullanıyor muyuz?
  • İlaç planı basitleştirilebilir mi?

Bu listeyi epeyce uzatmak mümkün. Bence yalnızca bu soruların gündeme getirilmesi bile doğru ilaç kullanmaya giden yolda çok iyi bir başlangıç noktası.

Konu ile ilgili geçen yıl Cumhuriyet Gazetesi Bilim ve Teknik ekinde yayınlanmış detaylı yazımı şurada bulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir