Ev Yapımı Öksürük Şurubu

Havaların soğumasıyla birlikte soğuk algınlığı, grip ve grip benzeri solunum yolu enfeksiyonlarının sıklığı oldukça arttı. Bu yıl da son birkaç yıl gibi enfeksiyonların kendisinden çok enfeksiyon geçtikten sonra bile kesilmek bilmeyen kuru, rahatsız edici öksürük hayat kalitemizi oldukça olumsuz etkiliyor.

Bir dostumun Facebook paylaşımları arasında gördüğüm ev yapımı öksürük şurubu tarifini sizlerle de paylaşmak istedim. Hazırlaması oldukça kolay görünen şurup iddiaya göre hızlı da etki ediyormuş. Paylaşımı yapan arkadaşımın çok iyi bir göğüs hastalıkları uzmanı olduğunu da belirtmeliyim.

Malzemeler:

150 ml içme suyu (3/4 su bardağı)
6 defne yaprağı
1 limon
6 çorba kaşığı şeker (tercihen ham/esmer şeker)

Hazırlanışı:

Suyu küçük kapaklı bir tencereye koyup kaynatın. Su kaynadıktan sonra defne yapraklarını ekleyip kapağını kapatarak 6 ila 10 dakika kaynatın. Defne yapraklarını çıkarın ve tencerede kalan suyu şurubu hazırlayıp saklayacağınız kaba aktarın. Bir limonun suyunu ve şekeri ekleyip tamamen eriyene kadar karıştırın.

Bu şekilde hazırladığınız ev yapımı şuruptan günde birkaç kez düzenli olarak ve her öksürük nöbeti tuttuğunda bir tatlı kaşığı içebilirsiniz.

Şurubu kapalı bir kapta buzdolabında birkaç gün saklayabilirsiniz.

Umarım ihtiyacınız olmaz ama siz kolayca hazırlanan bu lezzetli şurubun tarifini yine de bir kenara saklayın. Ben ilk gerektiğinde deneyeceğim!

Kaynak: Healthy Food Team

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir